نخستین گام در یافتن شغل مناسب، داشتن رزومه است. رزومه هویت حرفه‌ای ما را با گفتن مهارت‌ها، دست‌آوردها، تجارب کاری و تحصیلات به استخدام کننده منتقل می‌کند.

حال این‌که چگونه از خود و توانمندی‌هایمان بگوییم که بتوانیم او را متقاعد کنیم « بهترین گزینه » برای گرفتن شغل مورد نظر هستیم، اهمیت نوشتن رزومه را بالا می‌برد.

به یاد داشته باشید که رزومه‌ی شما، تمام آن چیزی است که استخدام کننده در دست دارد و او کم‌تر از 30 ثانیه برای خواندن آن وقت می‌گذارد؛ اگر مطالب رزومه شما نتواند سریع توجه او را جلب کند، رزومه رد می‌شود و کس دیگری برای مصاحبه دعوت خواهد شد.

گام نخست؛ درباره‌ی خود بیاندیشید و بنویسید

چه مهارت‌هایی دارید، چه کارهایی را تجربه کرده‌اید، از چه سطحی از دانش برخوردارید؟ به سابقه‌تان بیاندیشید و همه را بنویسید. سپس به این اطلاعات نظم دهید.

هر چیزی را در جای خود بنویسید

شما حجم گسترده‌ای از اطلاعات از علاقه‌مندی‌ها، سوابق تحصیلی‌تان، دوره‌های آموزشی که گذرانده‌اید، کارهای پاره‌وقت و تمام‌وقت، پروژه‌هایی که در آن‌ها مشارکت داشتید و... در دست دارید حال هر چیزی باید در جای خود قرار بگیرد. رزومه باید شفاف، مختصر و کامل باشد. در ادامه ترتیب اطلاعات در رزومه را می‌گوییم:

1 - توضیحات و اطلاعات شخصی :

شامل نام و نام خانوادگی، نشانی، شماره تماس، ایمیل، تاریخ تولد، وضعیت تاهل، عکس پرسنلی و برای آقایان وضعیت نظام وظیفه است.

2 - تحصیلات و توانایی‌های علمی:

به ترتیب نام مدرک، رشته‌ی تحصیلی، نام دانشگاه یا موسسه، تاریخ شروع و اتمام دوره تحصیلی خود را بنویسید.

_ هم‌چنین می‌توانید موضوع پروژه یا پایان‌نامه و معدل فارغ‌التحصیلی خود را اگر با شغل مورد درخواست مرتبط باشد، بیاورید.

_ اگر آخرین مدرک تحصیلی شما کم‌تر از کارشناسی است، به رشته تحصیلی دبیرستان خود نیز اشاره کنید.

3 - سوابق شغلی :

به ترتیب سمت و عنوان شغلی‌تان، نام شرکت، موسسه یا محل کار، تاریخ شروع و اتمام همکاری را بنویسید.

_ توضیح درباره‌ی سوابق قدیمی‌تر را خلاصه‌تر بنویسید.

_ بیش‌تر بر تجربیات مرتبط با فرصت شغلی تمرکز کنید.

_ شایستگی‌ها و دست‌آوردهایتان را مختصر اما قدرت‌مند بگویید.

_ تنها به فهرست مشاغل و سمت‌ها اکتفا نکنید؛ مسوولیت‌ها و وظایف مربوط به شغل‌تان را توضیح دهید.

4 - انتشارات و مقالات :

فهرست کتاب‌ها و مقالاتی را که منتشر یا در کنفرانس‌ها عرضه کردید به همراه زمان انتشار در این بخش بنویسید.

5 - افتخارات :

در این بخش از افتخارات و رتبه‌های علمی و تحصیلی‌تان بگویید.

6 - مهارت‌ها و توانایی‌ها :

نرم‌افزارهایی که می‌شناسید یا با آن‌ها کار کرده‌اید، زبان‌های دیگری که آموخته‌اید و... می‌توانند از مهارت‌ها و توانایی‌های شما باشند؛ آن‌ها را نام ببرید و میزان آشنایی و میزان تسلط‌تان را درباره‌ی هر کدام بنویسید.

7 - دوره‌ها و آموزش‌های تخصصی :

اگر افزون بر تحصیلات دانشگاهی، دوره‌ها و آموزش‌های دیگری گذرانده‌اید در این بخش بنویسید.

_ توجه کنید که تخصص‌های مرتبط با شغل مورد درخواست را در اولویت قرار دهید.

8 - معرف‌ها :

مشخصات کسانی که می‌توانند درستی اطلاعات‌، میزان توانمندی‌ها و توان کاری‌ شما را تایید کنند با آوردن نام، رتبه، درجه تحصیلی، نشانی و تلفن تماس در پایان رزومه بنویسید.

نکاتی که در نوشتن رزومه باید رعایت شوند

_ به طور معمول کارفرمایان علاقه دارند از آخرین وضعیت شما آگاه شوند؛ پس سوابق خود را از آخر به اول بنویسید. آخرین مدرک تحصیلی، آخرین سمت شغلی و...

_ در انتخاب کلمات درباره توضیح مسوولیت های پیشین خود دقت کنید؛ کلمات باید بیان گر انگیزه، جدیت و خلاقیت شما در انجام شغل مورد درخواست تان باشند.

_ مثبت و انرژی بخش بنویسید.

_ از دامنه افعال و کلمات گسترده تری بهره ببرید تا رزومه جذاب تر شود.

_ از موارد منفی بپرهیزید؛ لزومی ندارد توضیح دهید چرا شغل پیشین خود را از دست دادید. هر چیز منفی را کنار بگذارید.

_ به تفاوت «سمت» و «توضیح مسوولیت» دقت کنید. سمت لزوما بیان گر روش کار نیست؛ پس توضیح گویایی درباره ی سطح مسوولیتِ سمتی که به عهده داشتید، توضیح دهید.

_ به اختصار اما کامل توضیح دهید.

_ به جای استفاده از جمله، از عبارات بهره ببرید و آن ها را به شکل فهرست شده زیر هم بنویسید؛ این‎گونه کارفرمایان سریع تر و راحت تر رزومه ی شما را می خوانند.

_ اگر برای موقعیت شغلی ویژه ای رزومه می نویسید، از ذکر مواردی که به آن جایگاه شغلی ارتباطی ندارند بپرهیزید، یا آن ها را در دسته بندی جداگانه ای با نام «سایر سوابق» بیاورید.

_ پاکیزه و خالی از اشتباه بنویسید. حتما رزومه را تایپ کنید. در نوشتن رزومه از قلم های نامتعارف استفاده نکنید؛ رزومه باید شکل ساده و بی پیرایه ای داشته باشد. درستی رزومه تان را از نظر نکات دستوری و ویرایشی در نظر داشته باشید. غلط های نگارشی تاثیر بسیار بدی خواهند داشت.

_ هیچ گاه درباره میزان حقوق درخواستی تان در رزومه ننویسید.

_ صادق باشید و درباره ی توانمندی ها و تجربیات تان اغراق نکنید.

_ درباره ی خود و سوابق کاری و توانمندی هایتان، شفاف بنویسید. وجود ابهام، حس بی اعتمادی را در طرف مقابل پدید می آورد.

_ به توانایی های خود اهمیت دهید. آن ها را درجه بندی کنید و به شکل خلاصه درباره شان توضیح دهید. این که شما چه گونه خود را توصیف می کنید، تاثیر بسیاری در تصویر ذهنی کارفرما دارد.

_ در درخواست برای شغل های تخصصی، از اصطلاحات تخصصی آن حوزه ی کاری در رزومه به کار ببرید تا سطح آگاهی خود را نشان دهید.

_ از کلمات تایید برانگیز بهره ببرید.

_ از ضمیر «من» استفاده نکنید.

_ به تجربیات خود کمیت بدهید. اگر شما در افزایش بازدهی مجموعه ی کاری خود نقش مهمی ایفا کردید، این میزان مشارکت در بهبود وضعیت را با کمیت مشخص کنید؛ برای مثال با نوع کاری که شما انجام دادید، در مدت یک سال بازدهی شرکت 40درصد افزایش یافت.

_ به شکل دوره ای رزومه ی خود را به روز کنید و از فرستادن رزومه ی یکسان برای مشاغل گوناگون بپرهیزید.

یک رزومه ی قوی، در دست یابی شما به موقعیت شغلی مناسب سهم چشم گیری دارد؛ باید بتواند شما را به خوبی و در سطحی که هستید توصیف کند و متقاعد کننده باشد.


استفاده از مطالب سایت اینترنتی ارقام سیستم فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.

logo-samandehi

ارقام سیستم

ارقام سیستم این اعتقاد را دارد که به مشتریانش به هیچ وجه به دید مشتری نگاه نکند بلکه آنها را شریک تجاری خود برای گسترش و ارتقاء شرکت و نرم افزار بداند. گروه ما همواره تلاش می کند به کمک شما شرکای تجاری گرامی نرم افزاری درخور شأن و شخصیت شما بزرگان تولید کند و همیشه آن را با بالاترین امکانات روز دنیا بروز و قابل استفاده برای اکثریت نیاز بازار نگه دارد. نرم افزار ارقام سیستم با عنوان نرم افزاری هوشمند، زبان زد صنایع مختلف است و فقط دلیل این سخن را دریافت درخـواسـت های حـرفه ایی در صــنایع بزرگ مـی دانیم و اگـر شـما نیاز خود را در امکانات نرم افزار ارقام سیستم پس از بررسی مشاهده نکردید می توانید این نیاز را درخواست دهید تا پس از تجزیه و تحلیل اولیه توسط تحلیل گران صاحب نظر ارقام سیستم بررسی شود تا در ورژن های بعدی نرم افزار پیاده سازی شود

argham
تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شرکت نرم افزاری ارقام سیستم (ارقام سیستم آسیا) می باشد